Jak působit sebevědomě na pracovním pohovoru, i když si nevěříte poradí Personalistka.cz

Málokdo z nás asi míří na pracovní pohovor s tím, jak je úžasný a jaké má potenciální zaměstnavatel vlastně štěstí, že ho vůbec poctil svou návštěvou.

Pochybnosti jsou normální a do určité míry i zdravé, avšak nemusí se vůbec vylučovat s projevem normální sebedůvěry a vědomí vlastní hodnoty.

Pracovní portál Personalistka.cz má nabídky práce a nového zaměstnání. Uživatelé v recenzích a diskuzích oceňují možnost inzerce práce zdarma pro podnikatele OSVČ, státní a školská zařízení. Firmám nabízí portál možnost výhodné zveřejnění pracovní nabídky od 3.990kč dle vybraného tarifu.

Řeč těla

Dnes už jistě klišé, ale není na škodu si tento aspekt připomenout. Pokuste se cíleně zaujmout takovou pozici, ve které se budete cítit komfortně a která nebude napovídat, že s vámi nervy jen třesou.

Nekřižte ruce ani nohy, nepoklepávejte si o stůl ani podlahu, nevrťte se a neměňte neustále polohu, ani si nehrajte s předměty na stole či svými módními doplňky. Pokud vám to pomůže, vezměte si do ruky například tužku a jen ji svírejte v dlani.

Klidná řeč

Když a pokud budete na pohovor nějakým způsobem „trénovat“, dejte si záležet na pomalém a klidném přednesu, a to i kdyby se vám to mělo zdát nudné a přehnané. Je pravděpodobné, že „naostro“ budete mít tendenci zrychlovat, a tak se ve výsledku dostanete do roviny normální a přirozené řeči.

Při mluvení nezapomínejte dýchat, artikulovat a správně intonovat, aby váš projev nebyl příliš jednolitý a posluchač udržel pozornost.

Komunikace s okolím

Dávejte najevo, že s druhou stranou chcete konverzovat a udělat maximum pro to, abyste si vzájemně porozuměli.

Pozdravte s úsměvem, potřeste si rukou a při rozhovoru se druhému člověku dívejte i do očí. Nemyslíme tím neustálé zírání do jednoho místa, ale oční kontakt byste zcela jistě měli pravidelně navazovat.

Nedívejte se do země, do zdi, na své ruce či dokonce boty, to svědčí o velké nejistotě a působí uzavřeně až neochotně.