Nižší DPH na vodu z kohoutku bude pouze bez ochucení sirupem nebo ovocem

Výjimku u DPH na nápoje má mít voda z kohoutku, pro kterou má platit snížená sazba. V důvodové zprávě materiálu ministerstvo upozorňuje, že se to bude týkat pouze čisté vody bez příchutě. „Ledová tříšť vyrobená z kohoutkové vody a ochucená sirupem bude v základní sazbě daně,“ uvádí. Podle materiálu aplikaci snížené sazby ale nebrání přidání dekorace do sklenice nebo na sklenici s kohoutkovou vodou. „Příkladně v podobě lístků máty,“ píše ministerstvo.

V původním návrhu se počítalo s výjimkou pouze pro kravské mléko, nově do snížené sazby mají patřit i rostlinné alternativy, jako jsou sojové nápoje, nápoje z ořechů, obilovin nebo na bázi semen, jako je například konopné mléko. Do snížené sazby budou patřit i ochucené verze nápojů, tedy například mléko s medem nebo mléčný koktejl se zmrzlinou. Platit to má i pro rostlinné alternativy. MF tak vyhovělo připomínkám ministerstev pro místní rozvoj a zdravotnictví, které argumentovalo tím, že v ČR trpí zhruba deset procent obyvatel alergií na laktózu. Zařazení minerálních a kojeneckých vod do nižší sazby požadoval Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Zařazení tamponů, vložek a dalších menstruačních pomůcek do nižší sazby DPH navrhovala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. V připomínkách se uvádělo, že ženy z nízkopříjmových skupin společnosti jsou v případě, kdy si nemohou dovolit tyto pomůcky zajišťovat, ohroženy takzvanou menstruační chudobou.

MF k připomínkám, kterým nevyhovělo, uvedlo, že směřují ke změně konsolidačních opatření, respektive navržená opatření přesahují, a nelze jim proto vyhovět. „Připomínky směřující k odstranění či podstatné změně části návrhu týkající se konsolidačních opatření nelze posuzovat odděleně od ostatních, neboť tato opatření jsou součástí dohodnutého kompromisu všech vládních stran a směřují k hlavnímu cíli navržené úpravy, a to snížení deficitního hospodaření státu,“ píše úřad v úvodu materiálu, kde se vyjadřuje k připomínkám.