Oblíbené sladidlo spojené se zvýšeným rizikem srdečního infarktu

O škodlivosti cukru a jeho katastrofálním vlivu na náš organismus se už léta hodně mluví. Ne nadarmo si nakonec vysloužil nepříliš čestné jméno „bílá smrt“. Mezitím se ukazuje, že použitím jejích potenciálních náhražek si můžeme ublížit. V nové studii vědci zjistili, že oblíbená náhražka cukru, erythritol, může být spojena se zvýšeným rizikem srdečního infarktu a mrtvice.

Vědci z Cleveland Clinic v Ohiu se rozhodli blíže podívat na jedno z běžně používaných sladidel: erythritol, také známý jako erythritol. Jde o druh cukrového alkoholu, který je asi ze 70 procent sladší jako cukr o stejné hmotnosti, ale nemá téměř žádné kalorie. Zajímavé je, že se vyskytuje i v přirozeném prostředí, např. v některých druzích ovoce, jako jsou hrozny a dokonce i v houbách. Je také produkován endogenně v těle. Především se však vyrábí průmyslově, přidává se do potravin a stává se stále častější přísadou nápojů a potravinářských výrobků propagovaných jako pomocník při hubnutí.

Ubližujeme si spíše tím, že se snažíme si pomoci?

Vědci se rozhodli blíže podívat na lékařské záznamy asi 4 000 pacientů v USA a Evropě, kteří byli v současné době vyšetřováni na potenciální srdeční onemocnění.

Analýzy ukázaly, že lidé s nejvyšším obsahem erythritolu v krvi měli také mnohem větší pravděpodobnost, že v příštích třech letech utrpí srdeční infarkt nebo mrtvici. Neméně důležité je, že naprostá většina těchto pacientů již v té době měla nějakou formu kardiovaskulárního onemocnění nebo měla rizikové faktory, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

Co výzkum ukázal?

Nejdůležitější je však odpovědět na výše uvedenou otázku. No a erytritol stimuluje činnost krevních destiček, které však v tomto případě nepřispívají k lepšímu fungování našeho těla, ba naopak. Přesněji řečeno pro rychlejší tvorbu sraženin. Potvrdily to například studie provedené na myších.

Můžeme však říci, že v případě lidí je rozsah ohrožení vysoký? Podle autorů studie ano. Lidem, kteří pili nápoj slazený 30 gramy erythritolu, byly odebrány vzorky krve a testy ukázaly, že koncentrace této látky v krvi se během pár hodin výrazně zvýšila. Horší je, že tato extrémně vysoká hladina pak byla schopna přetrvávat až dva dny. To je dostatečná doba na to, aby přispěla k tvorbě sraženin a ty mohou vést k infarktu nebo mrtvici.

Je však třeba poznamenat, že provedené analýzy nebyly bez závad. V prvé řadě byly vedeny u lidí starších 60 let, kteří v důsledku srdečního onemocnění, kterým trpěli, byli i bez erytritolu ve vyšším riziku infarktu i mrtvice. Kromě toho, zatímco studie zjistila určitou souvislost mezi tvorbou sraženiny a erythritolem, neprokázala, že sloučenina skutečně způsobila mrtvici a infarkty u lidí.