Pár tipů a triků pro Váš kvalitní spánek

Spánek je nejsilnější regenerační prostředek, který neumíme ničím jiným nahradit. Nad nejčastějšími překážkami kvalitního spánku lze snadno vyzrát malými triky.

Nemůžete usnout?

Několik hodin předtím, než se uložíte ke spánku, se vyhněte konzumaci nápojů s obsahem kofeinu. Jsou ale výjimky, které usnou i po silné večerní kávě. Po večeři si dopřejte půlhodinovou procházku a nejméně hodinu před tím, než se uložíte ke spánku, nepoužívejte mobil, počítač ani tablet.

Modré světlo, které vyzařují nejmodernější přístroje, výrazně zabraňuje tvorbě hormonu melatoninu. Melatonin se stará o to, aby načasování spánku bylo právě v nočních hodinách, a zároveň povzbuzuje naši schopnost usnout a spát.

Pakliže se necháme po delší dobu večer ozářit modrým světlem, je koncentrace melatoninu nižší a jeho produkce je omezená. Může to být jeden z faktorů, proč moderní přístroje vedou k poruchám spánku.

Pokud se v noci často budíte, vyhněte se před spaním požívání alkoholu, který zkracuje nejhlubší (REM) fázi spánku, kdy se zdají sny.

Nepřetápějte v ložnici, v noci postačí teplota okolo 19°C. Mějte vhodné lůžkoviny jako jsou povlečení, přikrývky a deky. Pokud vám dělá potíže ráno se vzbudit, zkuste ráno vstávat každý den včetně víkendu ve stejnou dobu. Po krátkém čase si organismus zvykne a bude se vám lépe vstávat.


Jak na chrápání?

Spěte na boku, s mírně podloženou hlavou. Pořiďte si kvalitní polštáře pro spaní na boku, který vám nebude příliš lámat krk, hlavu zvedne jen o několik cm. Řádně si před spaním vyčistěte nos a vyhněte se požívání alkoholu před spaním.
Jestliže trpíte žaludečním refluxem, nechte si napsat vhodné léky. Nejlepší pro úlevu od potíží je poloha na levém boku s větším polštářem pod hlavou.
Od křečí v nohou  si ulevíte, pokud si před spaním dolní končetiny namasírujete.

Dbejte na to, aby jste zůstaly v teple (spěte v ponožkách a pořiďte si kvalitní ložní povlečení). Před spaním si svoje nohy lehce protáhněte.
Předcházejte bolestem krční páteře a nejméně po dvou letech vyměňte polštář za nový. Pokud vás bolí v ramenou, nedoporučuje se spát na boku.

Spěte na menším a tenčím polštáři. Bolesti se zmírní, když při spaní rukama objímáte ještě jeden polštář.