Stimulace vagusového nervu při léčbě nespavosti

Neinvazivní stimulace nejdelšího z hlavových nervů – bloudivého nervu – může snížit neklid v noci. Účinnost této metody v léčbě nespavosti testoval mezinárodní tým za účasti psychologa z univerzity SWPS.

Podle univerzity SWPS výzkumy ukazují, že stimulace bloudivého nervu přes kůži by mohla být v budoucnu využita jako nástroj ke zlepšení kvality spánku.

Nový nástroj v boji proti nespavosti 

Jak vysvětlila Dr. Marta Jackowska z Fakulty psychologie v Sopotech, Univerzita SWPS, citovaná v tiskové zprávě, bloudivý nerv zasahuje do břišní dutiny. mimo jiné reguluje rytmus dýchání a ovlivňuje emoční a kognitivní stavy člověka. Jeho stimulací můžete snížit hladinu kortizolu – stresového hormonu, příznivě působícího na osu hypofýza-hypotalamo-nadledviny. To vám pomůže usnout a spát celou noc. Nervus vagus ovlivňuje také autonomní nervový systém, který se skládá ze dvou subsystémů: sympatiku a parasympatiku.

– U lidí, kteří mají problémy s usínáním, může být sympatická „rameno“ autonomního nervového systému aktivnější než parasympatikus, což vede k neklidu. Stimulace bloudivého nervu zvyšuje aktivitu parasympatického systému, což snižuje vzrušení – popisuje doktorka Jackowska.

Psycholog vysvětluje, že účinek stimulace vagového nervu je již klinicky potvrzen u poruch, jako je farmakorezistentní epilepsie nebo farmakorezistentní deprese. V těchto případech se používá vnitřní stimulace, která vyžaduje chirurgický zákrok.

– V případě poruch spánku bychom rádi použili něco, co nevyžaduje operaci nebo chirurgický zákrok, proto je zájem o transkutánní stimulaci. Je to také levnější metoda, s minimálními vedlejšími účinky, jako je diskomfort, zarudnutí nebo mírná bolest v místě aplikace stimulátoru, a nevyžaduje pobyt v nemocnici – říká doktorka Jackowska.

Účinnost potvrzena v experimentech

Vědci z mezinárodního týmu se rozhodli zjistit, zda dvoutýdenní kúra transkutánní stimulace vagového nervu (tVNS) zlepšuje spánek u dospělých. Výsledky shrnuli v článku v Autonomic Neuroscience: Basic and Clinical .

Na Ostravské univerzitě bylo experimentu podrobeno 68 lidí, mužů a žen ve věku od 18 do 75 let. Byli rozděleni do 4 skupin. Ve dvou skupinách byl bloudivý nerv stimulován po dobu 2 týdnů, 4 hodiny denně, u ostatních byly tyto aktivity simulovány. Poruchy spánku byly měřeny pomocí Pittsburghského dotazníku. Každý účastník měl na sobě zařízení TENS ke stimulaci bloudivého nervu, který končí v lidském uchu.

– Pouze ve skupinách, které dostaly stimulaci, se snížily poruchy spánku, což u skupin, které dostaly pseudostimulaci, nevidíme – uvádí psycholog. Poukazuje však na to, že „změna spánkového vzorce“ u subjektů vystavených stimulaci se významně nelišila ve srovnání přímo s kontrolní skupinou zastupující širokou veřejnost. Proto jsou zapotřebí další randomizované studie, aby se otestovala užitečnost tVNS při zmírňování nespavosti.