Vědci našli způsob, jak rychleji vystřízlivět

Jak milovníci nočních večírků dobře vědí, vypití pár sklenic příliš mnoho způsobuje dezorientaci, potíže s posouzením situace a není možné se udržet na vlastních nohou. Vědci už léta hledali způsob, jak čelit účinkům otravy alkoholem na molekulární úrovni, a zdá se, že ho našli. Zjistili, že injekční aplikace hormonu FGF21, který myši i lidé přirozeně produkují v játrech, pomohla myším rychleji se zotavit z překrmování.

Při pití alkoholu je nejdůležitější vědět, kdy přestat. Existuje zde však hormon, který zde funguje jako jakýsi pojistný ventil, který jednoduše informuje mozek, kdy už mělo mít tělo dost. Řeč je o hormonu FGF21, známém také jako fibroblastový růstový faktor 21. Vědci zjistili, že dramatickým zvýšením koncentrace FGF21 můžete výrazně urychlit zotavení z otravy alkoholem.

Obrana těla proti alkoholu

V souvislosti s konzumací alkoholu hrají játra nesmírně důležitou roli. Všichni víme, že metabolizuje alkohol. Co je však neméně důležité: tento orgán vysílá specifický hormonální signál do mozku, aby chránil tělo před škodlivými účinky nadměrné konzumace alkoholu, včetně negativních vedlejších účinků v podobě ztráty rovnováhy a dokonce i vědomí. Dokonce se zdá, že tato hormonální dráha mezi játry a mozkem se vyvinula právě proto, aby chránila před potenciální otravou alkoholem.

To nemusí být každému jasné, ale nejen lidé řeší například etanol. Do kontaktu s ním přicházejí i zvířata. Vzniká v procesu přirozeného kvašení jednoduchých cukrů ve zrajícím ovoci. A u zvířat může způsobit i otravu alkoholem a zhoršit pohyblivost. Proto játra těch zvířat, která konzumují fruktózu, produkují enzymy, které rozkládají molekuly alkoholu.

Úžasné schopnosti hormonu FGF21

Tento úžasný hormon produkovaný játry, který se stará o zbytek těla, je FGF21. Vyrábí se však nejen v reakci na výskyt alkoholu v krvi. To se také stává, když máte hlad nebo nedostatek bílkovin. V souvislosti s alkoholem však, jak vědci zjistili, pokud zvýšíme hladinu tohoto hormonu například injekcemi, můžeme dramaticky zvýšit schopnost zotavit se z alkoholové intoxikace. FGF21 totiž aktivuje specifickou, důležitou oblast v mozku, tzv modrá skvrna, která reguluje mj. bdělost.

Kromě toho tento hormon hraje v tomto ohledu mnohem více rolí. U myší bylo zjištěno, že zvyšuje jejich vzrušení, i když to neovlivňuje samotné vylučování alkoholu. Bylo zjištěno, že myším, které postrádaly FGF21, trvalo déle, než znovu získaly rovnováhu a „střízlivé“ reflexy. Farmakologická suplementace tohoto hormonu však zkrátila dobu, kterou daná myš potřebuje k obnovení plné motorické koordinace.

Zdá se však, že FGF21 cílí pouze na alkohol. Studie prokázaly, že při kontaktu s ketaminem, diazepamem nebo pentobarbitalem nijak neovlivňuje obnovu rovnováhy těla. Zajímavé je, že tento hormon je účinný i u lidí. Studie ukázaly, že snižuje touhu pokračovat v pití alkoholu, stimuluje pití vody, aby se zabránilo dehydrataci, a chrání játra před poškozením.