Čím se vyznačuje skandinávský styl

Každý, kdo se pustí do zařizování svého bytu, si klade otázku, v jakém stylu by měl být. Vyplatí se, zvláště pokud řešíme obývací pokoj spojený s kuchyní, interiér esteticky sjednotit. Možností je opravdu mnoho, protože v interiérovém designu rozlišujeme styly skandinávský, provensálský, retro, shabby chic, rustikální, klasický, industriální, koloniální, mořský, boho, francouzský, romantický, toskánský a mnoho dalších. Co vlastně znamená styl? Souvisí s estetikou dané místnosti, tedy barvami, materiály, typem nábytku a doplňků.

Vlastnosti skandinávského stylu

Skandinávský styl je v posledních letech jedním z nejoblíbenějších. Vyznačuje se především jednoduchostí, jasnými barvami a z velké části odkazuje k přírodě. Barva, která v této konvenci vládne, je bílá. Navzdory všudypřítomnosti bílé je to docela cool styl.

V interiérech se často objevují kachlová kamna nebo krby. Klíčové jsou také lampy, které poskytují spíše teplé světlo. Skandinávské domy jsou extrémně rodinné, a proto je klíčovým prvkem stůl. Obvykle stojí ve středu bytu a zbytek prostoru je uspořádán kolem něj. Nábytek je spíše jednoduchý a minimalistický a dominantním materiálem je dřevo.

Doplňky ve skandinávském stylu

Skandinávské interiéry zdobí velké množství doplňků. Mohou to být polštáře, přehozy, přikrývky a koberečky, vše v pestrých barvách. Vzhledem k chladnému klimatu tohoto regionu jsou interiéry vybaveny příjemnými a hřejivými látkami.

Velmi často mají dekorace světelné prvky, které jsou zdrojem pocitu bezpečí. Obyvatelé Skandinávie svíčky milují, a proto je lze umístit doslova kamkoli – do kuchyně, obývacího pokoje, koupelny i ložnice. Velmi často jsou barevným akcentem i doplňky, proto se na nich objevuje tyrkysová nebo dokonce červená.

Skandinávský styl a příroda

Skandinávský styl vyjadřuje především lásku k přírodě. Z tohoto důvodu jsou v interiérech často na podlaze dlouhá prkna s výraznou kresbou, někdy nabílená.

Velký význam má také funkčnost – každý prvek bytu by měl být krásný a praktický zároveň. Skandinávský styl se také vyznačuje vysokou kvalitou materiálů, které slouží mnoho let a dokonce i generací.

Obývací pokoj ve skandinávském stylu

Obývací pokoj ve skandinávském stylu je minimalistický, a proto promyšlený. Pokud je to možné, měl by být prostorný a světlý. Prvním nákupem může být bílá pohovka a dřevěný stůl, například vyrobený sami z krásné desky. V obývacím pokoji by neměla chybět stojací lampa, světlý koberec, ale i šatní skříň nebo knihovna – vše nejlépe z bílého dřeva.

Doplnění barevného schématu se obvykle provádí doplňky – například červenými polštáři, modrým přehozem a proutěným křeslem. Stůl lze ozdobit klimatickými svíčkami nebo vázou z keramiky. Vhodné záclony a závěsy budou ve světlých nebo zemitých tónech. Obraz našeho oblíbeného umělce si určitě můžeme pověsit na zeď, nejlépe v cool stylu.